Rekrytering stärker fokusområdet hälsoinnovation
Richard Frobell är forsknings- och utvecklingsansvarig vid Campus Ängelholm. Han är också ny adjungerad professor i hälsoinnovation vid Högskolan i Halmstad. Med sin erfarenhet och kompetens kommer han att stärka fokusområdet Hälsoinnovation.
”Genom en adjungerad professor med omfattande erfarenhet inom hälso- och sjukvårdsledning samt en stark vetenskaplig meritering, får vi stärkt kompetens inom båda forskningsprogrammen inom hälsoinnovation.”
Jens Nygren, fokusområdesledare
Campus Ängelholm har sedan tidigare ett samverkansavtal med Akademin för hälsa och välfärd vid Högskolan i Halmstad. Richard Frobell, som är docent i ortopedi och som har verkat vid Lunds universitet, var till i början av året sjukhuschef på Ängelholms sjukhus. Han värderar den oberoende akademiska diskussionen högt, och ser fram emot att återvända till akademin och forskningen.

Richard Frobell. Bild: Privat
– Högskolan i Halmstad är ett innovationsdrivet, ungt och snabbfotat lärosäte som har skapat en egen tung profil med strålande framtidsutsikter. Jag tilltalas framför allt av det övergripande samarbete som Högskolan har lyckats formera mellan sina akademier, med djupare kunskap som följd, säger Richard Frobell och fortsätter:
– Trots min bakgrund är jag väldigt intresserad av teknik och är glad över att bli en del av Högskolans satsning på hälsoinnovation.
För Campus Ängelholms del ser han det som mycket positivt att i samverkan med Högskolan i Halmstad exempelvis kunna genomföra utbildningar inom nya områden.
– Att en tjänst inom Campus Ängelholm ligger till grund för adjungeringen som professor på Högskolan kommer att stärka samarbetet inom både forskning och utbildning, säger Richard Frobell.
Från ett långt arbetsliv i sjukvården – med allt från direkt patientkontakt till ledningsperspektiv på alla nivåer och hela vägen till högsta koncernledning – hoppas Richard Frobell att kunna tillföra systemförståelse för hur hälso- och sjukvården som helhet fungerar, och också kunna peka ut övergripande utmaningar.
– Högskolan i Halmstad har hög kompetens inom flera områden som intresserar mig mycket men där min egen kunskap är bristfällig. Livet är en skola och jag älskar att lära mig nya saker. Jag hoppas att min nya roll som adjungerad professor i hälsoinnovation innebär att både jag själv och andra forskare på Högskolan utmanas i tankarna och att vi tillsammans hittar nya vägar mot den ovissa, men sannolikt bättre framtid som vi ska möta, konstaterar Richard Frobell.
Stärker Högskolans kompetens
Med sin erfarenhet och kompetens stärker Richard Frobell fokusområdet Hälsoinnovation vid Högskolan i Halmstad. Det menar Lena-Karin Erlandsson, akademichef vid Akademin för hälsa och hälsa, och Jens Nygren, professor i hälsoinnovation och ledare för fokusområde Hälsoinnovation.
– Genom att rekrytera en adjungerad professor med omfattande erfarenhet inom hälso- och sjukvårdsledning samt en stark vetenskaplig meritering inom rörelseorganens sjukdomar och idrottsmedicin, får vi stärkt kompetens inom båda våra forskningsprogram inom hälsoinnovation. Detta gör oss också bättre rustade att främja samverkan, forskning och utbildning både inom och mellan våra program, säger Jens Nygren.
Text: Kristina Rörström
Mer information
Forskningsprogrammet IDC – Informationsdriven vård
Forskningsprogrammet M4HP – Rörelse för hälsa och prestation
Samverkansavtal stärker relationerna mellan Högskolan i Halmstad och Ängelholm