Forskarutbildning i informationsteknologi
Forskarbildningen i informationsteknologi vid Högskolan i Halmstad syftar till att ge välutbildade forskare, lärare och framtida ledare inom informationsteknik. En doktorsexamen bekräftar att studenten har genomfört utbildning i informationsteknik med stor bredd och djup och har forskat i området.
Utbildningen består av många komponenter, så som kurser, seminarier, projekt och individuella studier. Detta hjälper studenterna att utveckla färdigheter och uppnå akademiska mål. Studenterna erbjuds och uppmanas att delta i forskningsprojekt redan i början av sin utbildning, under lämplig tillsyn. Doktorandprogrammet omfattar både licentiatexamen och doktorsexamen. En licentiatexamen kan vara ett mellansteg i ett doktorandprogram.
Mer information
Forskarutbildningen drivs av forskningsmiljön Inbyggda och intelligenta system (EIS) vid Akademin för informationsteknologi.
Akademin för informationsteknologi
Högskolan i Halmstads doktorandguide
Företagsforskarskolan Embedded and Intelligent Systems Industrial Graduate School (EISIGS)